Větrný tunel vám dokáže přinést nezapomenutelný zážitek. O co vlastně jde a kde konkrétně v Česku takové atrakce najdete?
Větrný tunel funguje na principu rotujícího větru. Jeho mechanismus spadá do oblasti aerodynamiky, což je věda, která se zabývá obtékáním vzduchu kolem těles. Jinak se proto také nazývá aerodynamický tunel. Kromě zážitkového využití používají především v leteckém a automobilovém průmyslu, ve stavebnictví a ekologii.
Stručná historie větrných tunelů
Konstrukce tunelů odpovídá historickému vývoji, zprvu se užívaly hlavně pro testování aerodynamiky letadel. První pokusy o tento vynález datujeme dokonce už do 18. století. Už během 19. století se horizontální větrné tunely využívány při výzkumu aerodynamiky. Opravdový průlom znamenal až aerodynamický tunel zkonstruovaný Gustavem Eiffelem v roce 1909. Kvůli testování vrtulí letadel, listů vrtulí helikoptér a padáků byl vytvořen vertikální větrný tunel. Ten vůbec první byl dokončen konkrétně v roce 1940. Byl 20 stop vysoký a měl sloužit pro účely výzkumného centra NASA Langley v Hamptonu ve Virginii. První člověk si nicméně toto zařízení vyzkoušel až v roce 1964. Stal se jím Jack Tiffany. Odtud už byla otevřena cesta ke komerčnímu využití. První komerční větrný tunel vznikl v Kanadě roku 1979 a využíval se tehdy hlavně jako vyžití pro děti. Stála za ním kanadská společnost Aerodium Technologies z Quebecu, která ho nazvala Levitationarium.
Kde najdeme nejznámější větrné tunely ve světě
Indoor skydiving je ve světě poměrně populární aktivitou. Odpovídá tomu i dostupnost větrných tunelů v Evropě, ale i jinde ve světě. Najdeme je v celé řadě zemí. Jednou z nám nejbližších je například Německo, v Jochen Schweizer Arena se nachází přímo jedno z nejmodernějších krytých zařízení pro indoor skydiving na světě. Proto akcentovali vývojáři při jeho návrhu i snížení hlučnosti a také minimální spotřebu energie. Tunel o celkové výšce 30 m se vyznačuje prosklenou letovou komorou s výškou 5,90 m a nabízí začátečníkům i profesionálům díky rychlosti až do 285 km/h autentický zážitek z volného pádu – podobný minutě letu při seskoku padákem ze 4 000 m.
Kdo by chtěl zavítat o něco dále, má možnost vyzkoušet atrakci třeba ve Finsku. Větrný tunel se nazývá Fööni a otevřen byl v roce 2018. Nabízí možnost zažít rychlost více než 330 km/h a jeho celkový průměr činí 4,3 m. K tunelu náleží taktéž kavárna a bar. Pro jedinečný zážitek se můžete rovněž vypravit do londýnské The O2 arena. Zdejší zařízení pro vyznavače indoor skydivingu dostalo příznačný název iFLY London Indoor Skydiving. Tato atrakce je novinkou, funguje teprve od roku 2023. Tunel však v současnosti patří mezi největší aerodynamické tunely otevřené veřejnosti.
Můžeme stejný adrenalin prožít i v Česku?
Tuto působivou zkušenost si však můžete užít i v Česku. Větrný tunel v ČR dlouho fungoval pouze jeden. Nachází se v Praze, konkrétně v Letňanech. A nese poměrně příznačný název HURRICANE FACTORY Prague. Vyznačuje se prosklenou letovou komorou o průměru 4,3 m a celkovou výškou 14 m. Uvnitř proudí vzduch rychlostí až 270 km/h. Jde o ryze český projekt, neboť na technologické realizaci se podílela firma Strojírny Litvínov. Samotná společnost Hurricane Factory byla založena v roce 2012.
Popularita HURRICANE FACTORY Prague přitom rozhodně neutichá, jak dokládá narůstající počet letových hodin. Nelze se tak jistě příliš divit tomu, že další provozovatelé objevili pověstnou díru na trhu. Nový větrný tunel můžete vyzkoušet v Brně, Ostravě a na dalším místě v Praze. Silný ventilátor vytváří v prostoru proud vzduchu s rychlostí až 287 km/h. Obvyklá rychlost vzduchu se však podle hmotnosti účastníka pohybuje většinou v rozmezí 150 a 170 km/h.
Nový mobilní větrný tunel v ČR
Návštěva větrného tunelu tak prakticky umí zprostředkovat zážitek z volného pádu i těm, kteří nechtějí z letadla skákat ve výšce několika kilometrů. V tomto případě se jedná o tunel outdoorový a mobilní, jediný takto koncipovaný ve střední Evropě. Znamená to, že počet termínů, kdy se létá, je omezený, do jednotlivých měst navíc atrakce putuje postupně. Premiérová sezóna odstartovala letos o prázdninách (2024), stejným způsobem by měla dle aktuálně dostupných informací proběhnout i ta příští. Provozovatelem je zážitková agentura Adrop.
Větrné tunely v ČR a ve světě – použité zdroje:
is.muni.cz/th/z861j/BP_Indoor_skydiving_Pavel_Ruzicka.pdf