Většina laiků se obává především o zásadní aspekt v podobě bezpečnosti. Je se tedy nutné mít strach, pokud se rozhodnete „si skočit“? Objektivně je nutno uznat, že parašutismus není sport prostý veškerých rizik. Nebezpečnost se však ve srovnání s jinými sporty příliš neliší. Míra rizika se standardně vyjadřuje počtem poranění na 1 000 seskoků a počtem smrtelných úrazů na 100 000 seskoků. K nehodě tak dojít může. Statistická pravděpodobnost závady na padáku se nicméně pohybuje v řádu promile. Příčinou se tak povětšinou stává lidský faktor, tedy chyba samotného parašutisty, neznalost, nezkušenost, případně i podcenění vlivu počasí. Lze tak hned takto z kraje říci, že jde o poměrně bezpečný sport. Seskok padákem podobně jako jiné aktivity vyžaduje dodržování příslušných bezpečnostních zásad. Které jsou ty nejdůležitější?
Co obnáší samostatný seskok
Pravidla pro bezpečný samostatný seskok obnáší hned několik nejdůležitějších oblastí:
- zodpovědné vyhodnocení zdravotního stavu skokana
- posouzení aktuálních meteorologických podmínek
- kontrola padáku před seskokem
Zodpovědné vyhodnocení zdravotního stavu skokana
Obecně lze říci, že existují už zásadní zdravotní důvody, kvůli nimž nemůže být uchazeč připuštěn k absolvování parašutistického výcviku. Jde zejména o:
- poruchy činnosti srdečního svalu
- vysoký krevní tlak
- vady pohybového aparátu, převážně v oblasti páteře
- dlouhodobé užívání léků snižující schopnost reakce a soustředění
Mimo to je ovšem nutné si uvědomit, že i zkušený skokan může udělat chybu. Příčinou úrazů při seskoku padákem bývá mnohdy prosté přecenění vlastních sil. Schopnosti parašutisty mohou být sníženy vlivem alkoholu, užitím omamného prostředku či léku, ale také únavou, nevolností, úrazem nebo nemoci. V takových případech je provozování parašutistické činnosti vyloučeno. Naopak ale můžeme tvrdit, vylučujícím faktorem není do určité míry pociťovaný strach. Ten je jednak přirozenou, ale také do jisté míry žádoucí emocí, jelikož parašutistu nutí k určité míře zodpovědnosti a nepodceňování situace.
Posouzení aktuálních meteorologických podmínek
Každý skokan se v neadekvátních podmínkách i při zachování vlastní plné zodpovědnosti stává doslova hříčkou přírody. Proto je kriticky důležitým faktorem i vyhodnocení momentální situace z hlediska počasí. Podmínky, které mohou seskok ohrožovat, utváří především déšť, nízká oblačnost a silný vítr. Vzhledem ke standardně převládajícím povětrnostním vlivům trvá parašutistická sezóna ve střední Evropě, a tedy i v Česku od 1. dubna do 31. října.
Kontrola padáku před seskokem
V současné době užívané padákové komplety již splňují náročné mezinárodní normy na bezpečnost a spolehlivost použitých materiálů a konstrukcí. Přesto není možné zanedbat důslednou kontrolu padáku před seskokem. Preferuje se tzv. tandemové uspořádání, kdy hlavní i záložní padák jsou umístěny ve sloučeném obalovém dílci na zádech parašutisty. Oba padáky jsou zpravidla typu křídlo. Prioritně je potřeba se při kontrole hlavního padáku zaměřit na:
- neporušenost postroje
- uzavření obalu padáku uzavíracím trnem
- správnou funkci tříkroužkového odhozového systému
- umístění a řádné uchycení uvolňovače pro odhoz hlavního padáku
- umístění a řádné uchycení uvolňovače pro otevření záložního padáku
- umístění výtažného padáčku pro otevření hlavního padáku
- zapnutí a správnou funkci automatického zabezpečovacího přístroje
- kontrolu, zda některé z jeho části nejsou přetočené či v neobvyklé poloze
Záložní padák obsahuje lepenkovou pečeť, která nese datum kdy byl padák zabalen a číslo průkazu baliče padáku. Na olověné pečeti musí být uvedeno číslo průkazu baliče padáku.
Jak se můžete parašutismu začít věnovat?
Sportovní parašutismus adrenalinovým „nadšencům“ nabízí adrenalinový zážitek při pádu v rychlosti až 300 km/h. Volný pád si může zájemce o tento prožitek užívat dokonce až minutu. Skáče se z výšky až 4 000 m. Jak na to?
Pravděpodobně nejsnazší cestou, jak si tuto aktivitu vyzkoušet, je zvolit tzv. tandemový seskok. Při něm je pasažér připoután speciálním postrojem ke zkušenému parašutistovi. Seskok může vyzkoušet prakticky každý dospělý jedinec, který k tomu nemá zdravotní omezení.
Chci skákat sám!
Kdo chce skákat sám, musí být k tomuto adekvátně způsobilý. To znamená, že se jedná o budoucího parašutistu, který nejprve absolvuje parašutistický výcvik v rámci kterého lze zažít první samostatné seskoky. Více o parašutistických kurzech
Parašutistické kurzy k samostatným seskokům padákem:
- Základní parašutistický výcvik
- AFF výcvik volným pádem
- Pokročilý parašutistický výcvik
- IAFF výcvik volným pádem
Jaké jsou základní bezpečnostní zásady pro tandem
Při tandemovém skoku se používají moderní a velké padáky typu křídlo. Tento padák sdílí pilot i druhý skokan. Za bezpečnost pak zodpovídá tandempilot, který musí být adekvátně zkušený. Kromě jiného musí mít na kontě více než 1 000 seskoků. Náhledem do statistik se lze přesvědčit, že právě tandem je parašutistickým sportem s nejnižší mírou rizika. Přesto se ani zde nevyplatí podcenit bezpečnostní aspekty.
Maximální hmotnost pro tandemový seskok činí 120 kg, minimální výška pak 120 cm. Platí proto, že se souhlasem zákonného zástupce mohou skákat dokonce už děti od 8 let. Seskok nemohou absolvovat jedinci trpící epilepsií, vážným srdečním onemocněním, cukrovkou a dalšími závažnými chorobami nebo s těžkým mentálním postižením.
Mohlo by Vás také dále zajímat:
Nejstarší parašutisté světa i ČR dokazují, že věk nemusí být pro parašutismus limitující. V kolika letech absolvovali seskoky padákem?
Parašutismus bezpečnost – použité zdroje:
Použité zdroje: caa.cz/provoz/parasutismus/parasutisticke-predpisy/