Rekordy při seskoku padákem

Samostatný seskok padákem rekordy

Skok padákem je fascinující disciplína leteckého sportu, při níž odvážní jedinci opouštějí letadlo skokem z výšky a pomocí padáku se bezpečně vracejí zpět na zem. Tato aktivita přitahuje nejen milovníky adrenalinu, ale také ty, kteří touží po nevšedních zážitcích a překonávání vlastních hranic. Kromě silného emocionálního prožitku však padákové skoky přinášejí i příležitost zapsat se do historie díky nejrůznějším rekordům. Jaké výjimečné výkony se v tomto odvětví podařilo dosáhnout?


Jak rekordmani ve skoku padákem překonávají lidské možnosti

Ačkoli první oficiálně zdokumentovaný parašutistický seskok z balónu pochází z roku 1797, lze říci, že lidstvo začala tato možnost fascinovat už mnohem dříve. Samotný vývoj padáku je spojen primárně s oběma světovými válkami. Dnes už se seskokům padákem nevěnují jenom výsadkáři, ale řada lidí i na úrovni sportovní a rekreační. To ovšem neznamená, že by se celá sportovní disciplína dostala do ryze konvenční roviny. Spojena je s ní i řada různých zajímavých rekordů. Jakých?

Red Bull Stratos – projekt Felixe Baumgartnera

Nejvyšší seskok padákem ze stratosféry

Rakouský parašutista Felix Baumgartner se svým projektem Red Bull Stratos pokořil v roce 2012 rekordů hned několik. Nechal se vynést do stratosféry v oblasti Nového Mexika ve Spojených státech, a to do výšky přibližně 39 kilometrů. Celkově skok trval cca 10 minut. Původně se předpokládalo, že volný pád bude trvat 5 až 6 minut, Baumgartner však padák rozvinul po 4 minutách a 19 sekundách. Při dosažení rychlosti 1 357,64 km/h neboli Mach 1,25 při svém seskoku překonal v rámci volného pádu rychlost zvuku. A stal se tak prvním člověkem, který tak učinil bez jakékoli formy motorového pohonu.

Podle dostupných záznamů vytvořil také dva další světové rekordy. S konečnou výškou 38 969 m pokořil i dosavadní neoficiální rekord v letu balonem s lidskou posádkou ve výšce 37 640 m, o nějž se předtím zasadil americký parašutista Nick Piantanida. A překonal také rekord ve skoku z nejvyšší výšky, který v roce 1960 stanovil plukovník USAF Joseph Kittinger, jenž se stal Baumgartnerovým mentorem. Podívat se na video z celého průběhu

Rekordní skok Alana Eustace 

Jakkoli byl výkon Felixe Baumgartnera impozantní, jeden z rekordů mu nevydržel příliš dlouho. Prvenství už mu sice nikdo nevezme, nicméně viceprezident americké internetové společnosti Google Alan Eustace skočil z rekordní výšky 41 419 metrů. Do té doby byl přitom znám jako pilot, ale rozhodně nikoli jako milovník extrémních zážitků. Manažer internetového giganta se do výšky nechal vynést balónem naplněným héliem. Pro tento účel oblékl speciální skafandr. Jeho sestup na Zemi celkem trval 4 minuty a 27 sekund. Během pádu také dosáhl rychlosti 1 321 km/h, čímž se mu taktéž podařilo překonat rychlost zvuku. Jeho skok byl součástí projektu společnosti Paragon Space Development zaměřeného na zkoumání stratosféry. Eustace však použil brzdicí padák a technicky vzato tak lze říci, že platí stále oba světové rekordy, jelikož jsou v různých kategoriích. Sám rekordman se nechal později slyšet, že šlo o zážitek úžasný. Média referující o jedinečném počinu však konstatovala, že Eustace neslyšel třesk doprovázející překonání rychlosti zvuku. Podívat se na video z rekordu


nejstarší parašutisté

Hledáte parašutistický kurz? 💨

Zažijte samostatný seskok padákem díky parašutistickým kurzům na více místech v ČR!


Rekord v počtu účastníků formace na otevřených padácích

Rekordy při seskoku padákem

Canopy formation skydiving nebo též canopy relative work neboli česky formace na otevřených padácích je parašutistická disciplína zaměřená na tvorbu formací s otevřenými padáky ve vzduchu. Na rozdíl od jiných disciplín, kde je hlavní důraz kladen na akrobatické manévry během volného pádu, CF se soustředí na spolupráci parašutistů po otevření padáků. A i v tomto případě se podařilo vytvořit impozantní prvenství. Do formace se začlenilo celkem 100 parašutistů, což znamená značnou technickou obtížnost provedení. Rekord se konkrétně podařilo pokořit v roce 2007 ve Florida Skydiving Center, dnes Jump Florida Skydiving, na Floridě.

Náročné na provedení tohoto triku je především to, že vyžaduje komplikované propočty. Jednotlivé osoby totiž na padákovém křídle budou vykazovat zcela odlišné letové vlastnosti kvůli různým hmotnostem. Aby celá formace fungovala tak, jak má, musí být poměr zatížení podobný, což znamená různě velké padáky, případně závaží pro lehčí jedince.

Nejvíc aktéru v Big-Way Vertical Formation

Rekordy při skoku padákem

Většina lidí absolvuje nejspíše tandemový seskok. Profesionálové však posouvají své hranice mnohem dále. Takzvané Big-Ways jsou koordinované seskoky početnějších skupin. Zpravidla je tvoří 8 až 16 lidí. V Česku drží rekord formace o 33 aktérech.

Ve vertikální formaci (tj. všichni hlavou dolů) došlo ve světě na o poznání větší seskupení. V roce 2015 se ve Skydive Chicago ve státě v americkém státě Illinois dalo dohromady celkem 164 parašutistů. Těm se podařilo docílit rychlosti až 386 km/h.

Tento světový rekord zůstává v platnosti, přestože se jej na témže místě pokusili parašutisté překonat už v roce 2018. Tehdy ale plány zhatilo nepříznivé počasí. Nezdařil se ani pokus z roku 2022 s celkem 170 účastníky. Organizátoři přitom v rámci této akce uvedli, že se ještě ani zdaleka nepovedlo docílit limitů toho, jak velkou formaci může být možné sestavit.


Tandemový seskok padákem Mladá Boleslav

Chcete si také skočit? Můžete! 🪂

Zažijte tandemový seskok padákem na vlastní kůži až na 15 místech v ČR!


Rekordy při seskoku padákem – použité zdroje:

Použité zdroje: e15.cz/zahranicni/viceprezident-googlu-skocil-ze-41-kilometru-prekonal-baumgartneruv-rekord-1131345, seznamzpravy.cz/clanek/sport-vyska-39-km-rychlost-1350-km-h-rakusan-jako-prvni-skocil-z-vesmiru-216826