Lezení je druhem lehce adrenalinové sportovní aktivity a takto založení lidé se mu typicky věnují. Dělají to zejména pro radost z pohybu. A právě to by mělo být stěžejním faktorem vašich aktivit: Lézt se nevyplácí takzvaně na výkon, je nutné si uvědomovat svoje limity a přizpůsobovat se jim. Těch není mnoho, lezení nevyžaduje vyloženě vysokou fyzickou výkonnost a je přístupné i pro osoby s určitými omezeními. Tato aktivita má výhodu spíše ve všestrannosti a flexibilitě. Pomůže vám vybudovat sílu v rukou, zajistí dokonale zpevněný střed těla a perfektní motoriku v končetinách.

Začátečníci by měli určitě nejprve zavítat na umělou stěnu. V optimálním případě pak ne sami, ale spíše formou specializovaného kurzu nebo si domluvit lekci s instruktorem.
Je potřeba si zejména osvojit techniku úchopu, zejména naučit se rozlišovat chyty a stupy. Stejně tak si musíte se naučíte lezecký pohyb a techniku, především pokládání nohou. Pokud tento aspekt nepodceníte, lze říci, že lezení není nikterak výrazně riskantním sportem.
Už v této fázi také budete muset mít správné vybavení, což znamená:
- lano
- sedací úvazek
- lezečky (lezecké boty)
- karabinu
- jistítko
- pytlík na magnézium
- magnézium
Též je nezbytným doplňkem přilba, která chrání vaši hlavu. Samozřejmě záleží i na pohodlném oblečení a hodit se může i batoh. Konkrétní spektrum výbavy ale záleží na dané aktivitě. Bouldering se tak provozuje v malých výškách několika metrů nad zemí a bez lana. Výhodou je malá náročnost na vybavení i zkušenosti, proto je podobná disciplína oblíbená mezi začátečníky. Bez znalosti základních pravidel jištění se proto tady ještě obejdete. Boulderové stěny se navíc vyznačují různou obtížností.
Osvojovat si budete zejména úchop:
- otevřený úchop – ve všech kloubech prstů tupý úhel – nejšetrnější a nejpoužívanější úchop
- polozavřený úchop – pravý úhel
- zavřený úchop – foto – ostrý úhel
Lezení na stěně s lanem na rozdíl od boulderingu vyžaduje už jištění. To obnáší lezecký úvazek, jistítko s karabinou typu HMS, případně u zkušenějších lezců také lano. Co se týče lana, je důležité volit správnou, ta má odpovídat délce stěny a přidat cca 15 m jako rezervu. Bývá tak doporučováno lano v délce alespoň 50 m.
Lana existují ve třech různých variantách:
- jednoduchá (single)
- poloviční (half)
- dvojitá (twin)
Na lano se také musíte umět správně vázat, proto je podstatné naučit se uzly. Základ tvoří uzel osmičkový, stejně tak se neobejdete bez uzlu polovičního lodního. Určitě také nevynechte základy kontroly lezce a jističe, popřípadě komunikaci před i při lezení. Pokud to s lezením začnete myslet opravdu vážně, určitě se neobejdete i bez tzv. sedáku. Na umělé stěně využijete hlavně lehké provedení. Skalní lezení vyžaduje komfortní polstrování a maximální odolnost, skialpinismus a via ferraty zase minimální hmotnost a maximální sbalitelnost.
Existují celkem tři typy sedacího úvazku:
- sedací (bederní) úvazek
- prsní (hrudní) úvazek
- celotělový úvazek
Kdy, kde a jak začít s lezením
Veškeré vybavení si můžete dnes již půjčit. Výhodou je, že na umělé stěně lze lézt bez ohledu na počasí celoročně. Čas na vlastní vybavení přichází v okamžiku, kdy si bezpečně osvojíte potřebné dovednosti a můžete vyrazit ven, do skutečných skal. Pro lezení venku je potřeba jednoznačně nejen lano, ale i více karabin a expresky (expresní smyčky). Takto zkušeným lezcům, kteří už mohou do „ostrého“ terénu, Česká republika nabízí celou řadu zajímavých lezeckých lokací, typicky hlavně vápencové skály, jako je Moravský Kras.


Pokud s lezením začínáte, doporučujeme se nejprve zaměřit na lezecké kurzy, které vám pomohou zdokonalit vaše dovednosti a techniku. Skvělou volbou jsou kurzy na ferratách nebo na umělých stěnách, kde se můžete pod odborným dohledem seznámit se základy bezpečného lezení a správného jištění.
Kurzy vám nejenže pomohou zlepšit techniku, ale i seznámí vás s výběrem správného vybavení. Pro lezení na přírodních skalách, kde se už neobejdete bez kvalitního jištění, si určitě osvojte základy a techniky, které se na kurzech naučíte.
Pakliže nemáte ve své blízkosti nikoho, kdo by vám poradil vhodné místo, můžete se podívat do databáze Českého horolezeckého svazu. Oblast si vyberte s ohledem na požadovanou úroveň obtížnosti. Všeobecné doporučení zní začínat na cestách o jeden až dva stupně obtížnosti lehčích, než jsme schopni přelézt na umělé stěně. Lezeme nejprve jednodélkové cesty dlouhé 10 až 25 metrů, které jsou dobře odjištěny.
Jak začít s lezením – použité zdroje:
Použité zdroje: koop.cz, decathlon.cz a alza.cz/jak-zacit-s-lezenim